Vitamin eksikliği genellikle çeşitli sağlık sorunları ile ilişkilidir, ancak vitamin eksikliği ile uykusuzluk arasındaki bağlantı çoğunlukla göz ardı edilir. Yapılan çalışmalar artık belirli vitaminler ile sağlıklı uykuyu ilişkilendirmeye başladı. Ayrıca, bu vitaminlerin eksikliği kişide fiziksel ve ruhsal problemleri de ortaya çıkarmaktadır.

Uzmanlara göre uyku sorunu yaşıyorsanız, muhtemelen sizde eksik olabilecek 6 vitamini sizler için aşağıda listeledik.

D Vitamini

1. D Vitamini

D vitamini esas olarak vücudunuz güneş ışınlarına maruz kaldığında üretilir ve sadece balık ve bazı süt ürünleri gibi birkaç gıdada bulunur. Yapılan çalışmalar, D vitamini eksikliğinin uyku bozuklukları ile bağlantılı olduğunu ve düşük D vitamini seviyesinin uyku bozukluğu riskini artırdığını göstermiştir. Gıdalardan yeterli D vitamini almanız oldukça zor olabileceğinden, D Vitamini eksikliği yaşıyorsanız, günlük gereken D Vitamini ihtiyacınızı karşılayabilmek için vitamin hapı kullanabilirsiniz. Ancak D vitamini yağda çözünür olduğu için vitamininizi öğünlerle birlikte almaya özen gösterin.

C Vitamini

2. C Vitamini

C vitamini sadece soğuk algınlığına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda stres hormonlarını azalttığı gibi, uykusuzluğa karşı da savaşır. Yapılan çalışmalar, C vitamininin bir stres hormonu olan kortizol seviyelerini düşürebildiğini, stres toleransını desteklediğini ve uykusuzluk ile savaşabileceğini göstermiştir. Portakal yemenin yanı sıra lahana, brokoli, biber ve çilek yiyerek C vitamini seviyenizi artırabilirsiniz.

Kalsiyum

3. Kalsiyum

Yapılan araştırmalar, rüyaların görüldüğü ve en derin uyku evresi olan REM uykusu esnasında, kalsiyum seviyesinin en yüksek olduğunu göstermiştir. Kalsiyum, karanlıklar hormonu olarak da bilinen melatonin üretimini artırmaya yardımcı olur, bu nedenle süt ürünleri gibi kalsiyum bakımından zengin gıdalar, sağlıklı bir uyku için gereklidir.

Uykusuzluk B12 Vitamini

4. B12 Vitamini

Özellikle veganlar ve vejeteryanlar B12 içeriğine dikkat etmek zorundadır, çünkü B12 vitamini esas olarak hayvansal gıdalarda bulunur. B12 vitamini eksikliği, uykusuzluğu, depresyonu ve hem gündüz yorgunluğunu hem de uyku problemini beraberinde getirmektedir. Özellikle bitkisel ağırlıklı bir diyet yapıyorsanız ya da hayvansal gıdaları az tüketen biriyseniz ve saydığımız semptomlar sizde görülmeye başladıysa takviye gıdalar almanız gerekebilir. Bir diyetisyene ya da hekiminize danışmanız sizin için daha sağlıklı olur.

Uykusuzluk

5. Magnezyum

Magnezyum eksikliği uykusuzluğu daha da kötüleştiren anksiyete ve depresyona neden olabilir. Artan magnezyum değerleri uyku kalitesini artırdığı ve stresi düzenlediği ispatlamıştır. Magnezyum genellikle anksiyete veya depresyon hastaları için önerilir, ancak herkes için de yararlı olabilir. Magnezyumyu yeşil yapraklı sebzelerden, kuru yemişlerden, baklagillerden ve bitter çikolatalardan alabilirsiniz.

B6 Vitamini

6. B6 Vitamini

B6 vitamini, bir amino asit olan triptofanı, ruh hali ve melatonin seviyelerini düzenleyen serotonine dönüştürerek vücuda fayda sağlar. B6 vitamini eksikliği demek kalitesiz uyku demektir. Yapılan araştırmalar, yeterince B6 vitamini alan kişilerin daha iyi uyuduklarını, daha az uykusuzluk çektiklerini, sabah uyandıklarında daha iyi dinlendiklerini ve kendilerini yenilenmiş hissettiklerini göstermektedir.

B6 vitamini nohut, somon, karpuz ve ıspanak gibi gıdalarda bulunur.

Deliksiz bir uyku çekmek için vücudunuzda eksik olmaması gereken 6 vitamini sizler için listeledik.

Video paylaşımlarımızı kaçırmamak için BURADAN lütfen Youtube Kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin.