Uzun zamandır beklediğiniz an geldi ve nihayet tatile çıkıyorsunuz. Fakat beklenmedik bir anda, kötü mide ağrılarına ve genel rahatsızlığa yol açabilen kabızlık meydana geldi. Ve böylece uzun zamandır beklediğiniz tatiliniz büyük bir çileye dönüştü. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamanız için tatilde kabızlığa karşı yapmanız gereken 3 şeyden sizlere bahsetmek istiyoruz.

Kabızlık nedir?

İnsanlar normalden daha az sıklıkta dışkıladıklarında veya dışkılama temelde zor olduğunda kabızlıktan söz edilmektedir. Kabızlık sorunu yaşayanlar oldukça fazladır: İnsanlarınyaklaşık yüzde 27’si düzenli olarak kabızlık sorunu yaşamaktadır. Kadınlar ve yaşlılar özellikle etkilenmektedir. Özellikle de seyahat ederken veya tatildeyken, birçok insan dışkılama ile ilgili sorunları olduğunu fark eder. Tatilde kabızlığın sebebi nedir? Seyahat sırasında akut kabızlık durumunda ne yapabilirsiniz?

Tatilde kabızlığının altında şu nedenler yatıyor olabilir

  • Genellikle alışılmadık yiyecekler ve baharatlarla birlikte besin değişiklikleri.
  • Sıvı eksikliği
  • Yeni günlük hareketlilik
  • Varış ve ayrılış öncesi stres ve heyecan
  • Yabancı, muhtemelen kirli tuvaletlerin reddedilmesi
  • Zaman farkı

Tatilde kabızlığa karşı 3 ipucu

Bağırsaklarımız hem hassas hem de alışkanlıklara bağlı organizmalardır. Günlük ve beslenme rutinimizdeki en küçük değişiklikler bile bağırsak hareketlerimiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Özellikle bir tatil, bağırsak florasını gerçekten altüst edebilir. İşte tatilde kabızlığı gidermek için yapabilecekleriniz:

1. Saat yönünde karın masajı yapın.

Karın masajları sindirim sistemini uyarır ve akut kabızlık ve şişkinliğe karşı son derece etkili olabilir. Bir sonraki tuvalet ziyaretinden yaklaşık on dakika önce dairesel ve okşama hareketleri kullanarak – tercihen saat yönünde – nazikçe karın masajı yapın. Kabızlığa karşı uygulanan bu yöntem, küçük çocuklar veya bebeklerde kullanım için de uygundur.

Kabızlığa Karşı Su

2. Bol miktarda sıvı tüketin

Bol miktarda – tercihen su – tüketin. Özellikle sıcak ülkelere seyahat ederken sıvı alımı genellikle ihmal edilmektedir. Ancak sağlıklı bir yaşam için ister tatilde ister evde olun, günde en az iki ila üç litre su içmelisiniz. Diğer şeylerin yanı sıra, sıvılar vücudun bağırsaklarının yeniden daha iyi “çalışmasına” yardımcı olur. Aç karnına içilen bir bardak tuzlu ılık suyun özellikle etkili olduğu söylenmektedir. Neden mi? Su ve tuz kombinasyonu bağırsakların boşalmasını aktif olarak uyarır.

3. Kabızlık için bitkisel ilaçları deneyin

Masajlar ve sıvılar işe yaramazsa, en yakın eczaneye gitmek fayda sağlayabilir: Eczanelerde kabızlığı doğal içeriklerle giderebilecek çok sayıda bitkisel ve zararsız ilaçlar bulunmaktadır. Barut ağacı kabuğu veya sinameki yaprakları gibi özel bitki çayları da kabızlığa yardımcı olabilir.

İlginç video paylaşımlarımızı izlemek için lütfen Youtube Kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin!