Kara Kutu

Halk arasında “Karakutu” ya da “Kara Kutu” olarak bilinen (İngilizcesi: Flight Recorder) ve uçuş esnasında bazı verileri kaydeden cihazın aslında kara değil de turuncu olduğunu biliyor muydunuz?
Doğada göze en çok çarpan renk turuncudur. Uçuş Veri Kayıt Cihazı ve Cockpit Ses Kayıt Cihazı olmak üzere 2 farklı çeşidi olan Kara Kutu, kazadan sonra kolay bulunabilmesi için turuncu renkli olarak tasarlanmıştır.

Amazon Ormanları
Dünya’nın akciğerleri olarak bilinen Amazon yağmur ormanlarında üretilen oksijenin aslında sadece Amazonlar’da yaşayan canlılar için yeterli olduğunu biliyor muydunuz?
Amazonlar Dünya üzerinde insanların tüketebileceği oksijenin 20 kat fazlasınız üretmektedir. Fakat Amazon havzasında o kadar çok hayvan yaşıyor ki, orada üretilen tüm oksijeni kendileri tüketmektedirler.

Ayasofya Camii

Mimarlık tarihinin en önemli yapıtlarından biri olan Ayasofya Camii’nin 6. yüzyıl teknolojisi ile sadece 6 yılda yapıldığını biliyor muydunuz?
2010 yılında Dubai’de tamamlanan Dünya’nın en yüksek gökdeleni unvanına sahip Burc Halife, günümüz teknolojisiyle bile 5,5 yılda tamamlanmıştır.

Biliyor Muydunuz

Uçakların iniş ve kalkışları sırasında ışıkların söndürülmesinin nedeni, acil bir tahliye durumunda, gözlerimizin karanlığa daha duyarlı olabilmesi için olduğunu biliyor muydunuz?
İniş ve kalkış esnasında yaşanabilecek acil bir durumda, yolcuların gözlerinin karanlığa daha çabuk alışabilmesi ve dolayısıyla da tahliyenin daha hızlı yapılabilmesi için uçağın kabin ışıkları karartılır.

Biliyor Muydunuz

Ay’a iniş için kullanılan ve görevin büyük çoğunluğunu üstlenen Apollo Yol Bilgisayarı’nın günümüz akıllı telefonlarından daha az işlem gücüne sahip olduğunu biliyor muydunuz?
Dokuz Ay uçuşunda ve 6 Ay inişinde kullanılan Apollo Yol Bilgisayarı hafızasındaki 36000 sözcükten oluşan dosyaları okuyabiliyor ve yalnızca 2048 sözcük üzerinde değişiklik yapmaya izin veriyordu. Küçük bir ekran ve klavyeye sahip olan bu bilgisayar, daha sonra evde kullanılacak bilgisayarlara da öncü olmuştur.

Biliyor Muydunuz

Yaklaşık 300 civarında türü bulunan Ahtapotların 3 kalbinin olduğunu biliyor muydunuz?
Ahtapotlar kapalı dolaşım sistemine sahiptir. 8 kolları olduğu gibi bu kollara kan pompalayan 3 tane de kalpleri bulunmaktadır.

Martin Cooper

Tarihte yapılan ilk cep telefonu görüşmesinin 1973 yılında yapıldığını biliyor muydunuz?
Günümüzde kimsenin elinden düşürmediği cep telefonlarının mucidi Amerikalı mühendis Martin Cooper’dır. Motorola Firmasın’da başarılı bir mühendis olarak çalışan Martin Cooper, 1973 yılında 800g ağırlığındaki ilk cep telefonu tasarlamış ve cep telefonuyla yapılan ilk görüşme ise yine 1973 yılında Martin Cooper ile Bell Labs şirketinden Dr. Joel S. Engel arasında gerçekleşmiştir.

Dostoyevski

Dünya edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin bir kumar bağımlısı olduğunu biliyor muydunuz?
Dostoyevski, edebi eserleri açısından çok başarılı olmasının aksine kumar bağımlısıydı. 25 günde tamamlamış olduğu Kumarbaz adlı romanında, kumar tutkusunu en yalın haliyle kaleme almıştır.

Koala

Dünya’nın en tembel hayvanının koala olduğunuz biliyor muydunuz?
Koalalar Dünya’nın en tembel hayvanı olarak anılırlar. Neredeyse hayatlarının büyük çoğunluğunu ağaçların tepesinde geçirirler. O kadar tembeldirler ki, ağaçlarda yiyecek yaprak kalmasa bile, başka ağaca geçmeye üşendikleri için yeni yaprakların büyümesini beklerler.

Bob Heft

Amerikan bayrağının bir lise öğrencisi tarafından tasarlandığını biliyor muydunuz?
Henüz 17 yaşında bir lise öğrencisi olan Bob Heft, 1958 yılında Amerikan Bayrağını tasarlamıştır. Dönemin başkanı Eisenhower’da onayladıktan sonra 4 Temmuz 1960’dan itibaren günümüze kadar Heft’in tasarladığı bayrak kullanılmaya devam etmektedir.

İlginç video paylaşımlarımızı izlemek için lütfen Youtube Kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin!