Bebek sahibi olma arzusu büyüktür ve beraberinde sabırsızlığı da getirir. Gözler hep gebelik testinde olur. Bütün çabalar bu arzunun oluşması içi sarf edilir. Fakat tüm çabalarınız şimdiye kadar fayda etmedi mi? Panik yok! İşte sizler için uzmanların ortak görüşü olan hamile kalmayı kolaylaştıran 6 İpucu.

Hamile Kalmayı Etkileyen Faktörler

Açıkça görülüyor ki, hamile kalmanın en temel faktörü olarak ilk sırada sağlık gelmektedir. Fakat doktorlar tarafından hiçbir sağlık problemi görülmemesine rağmen (Yumurtaların gelişmesi ve sperm kalitesi vb.) bazı çiftler bu konuda başarılı olamıyorlar. Peki nelere dikkat edilmeli?

Bir an önce tatlı bir bebeğe sahip olmak için aşağıdakilere azami özen göstermelisiniz:

1. Doğru zamanı bulun
2. Stresten kaçının
3. Sağlıklı bir diyet yapın
4. Fazla kilolarınızı azaltın
5. Sağlıklı yaşam tarzı sürün
6. Sperm kalitesi

1. Doğru Zamanlama

Hamile kalmak istiyorsanız mümkün olduğunca sık cinsel birliktelik yaşamak ilk adımdır. Ancak doğru zaman çok önemlidir. Çünkü hamile kalma olasılığı sadece doğurganlığın en yüksek olan günlerinde daha yüksektir. Ve bu süre oldukça kısadır. Hamile kalmak için yapmanız gereken ilk şey adet döngünüzü bilmek ve doğurgan günlerinizi belirlemektir. Bunun için özel yumurtlama dönemi hesaplayıcıları var!

Bir sonraki yumurtlamanızı biliyorsanız, yumurtlamadan iki gün önce ve bir gün sonra sevgilinizle sıcak saatler planlayabilirsiniz. İşinizi sağlama almak istiyorsanız en iyisi birkaç gün önce başlayın.

Hamile Kalmayı

2. Stresi Muhakkak Azaltın

Doğru zamanın yanı sıra, stres seviyesinin de hamilelik üzerinde önemli bir etkisi vardır. Kendinizi baskı altına almayın. Birçok çift, bebek sahibi olmayı o kadar çok istiyor ki vücutları resmen greve gidiyor. Özellikle çocuk sahibi olma arzusu bir stres faktörü haline gelmemelidir!

Kendilerini çok fazla baskı altına alan, yalnızca belirli bir zamanlama çerçevesinde plan yapan ve doğurganlığı teşvik ettiği iddia edilen seks pozisyonlarında cinsel birliktelik yaşayan çiftler, bunun tam tersini yapma eğilimindedir. Dürüst olmak gerekirse, kendilerine yaptıkları baskının farkına varmadıkların dolayı tüm çabaları boşa çıkan birçok çift, çocuk sahibi olma arzusundan vazgeçtiler.

Ayrıca, iş hayatınızda da stresli olmadığınızdan emin olun. Hamile kalmak için rahatlama egzersizleri yapmak çok önemlidir. Örneğin yoga yapmak, düzenli yürüyüşler, meditasyon veya spor yapmak. Bu örnekler asla yabana atılmamalıdır.

Bir başka önemli ipucu ise uyku düzenidir! Uykunuzu almak ve düzenli saatlerde uyuma alışkanlığı aynı zamanda stresi azaltmaya yardımcı olur ve mümkün olan en kısa sürede hamile kalma arzunuzu destekler.

Doğru Beslenme

3. Doğru Beslenme

Hamilelik vücudunuzdan çok şey ister. Öyleyse önceden onun için iyi bir zemin hazırlayın ve beslenmenize dikkat edin. Temel olarak sağlıklı beslenme şunları içerir:

  • Taze meyve ve sebzeler
  • Süt Ürünleri
  • Tahıl ürünleri

Bu şekilde vücudunuza tüm önemli besinleri sağlar ve hamile kalmak için temel bir gereksinim yaratırsınız.
Sanırım bunu bilmeyen yoktur: Hamile kalmak istiyorsanız alkol ve tütün ürünlerinden kesinlikle kaçınmalısınız.

Fazla Kilo

Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Bebek sahibi olmak istiyorsanız, kilonuza da eleştirel bir göz atmalısınız. Hem fazla kilolu hem de zayıf olmak hamile kalmayı zorlaştırabilir. Eğer normalden zayıfsanız, mümkünse birkaç kilo almalısınız. O zaman kesinlikle hamile kalma olasılığınız öncekine nispeten daha yüksek olacaktır. Bu arada: Hamilelik kalsanız bile, düşük kilo anne için çeşitli risklere sebep olabilir (örneğin bebekte gelişim sorunları, erken doğum veya düşük yapma).

Fazla kilolarınız varsa bebek gelirken birkaç kilo vermelisiniz. Bu sadece hamile kalma şansınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda sorunsuz bir hamilelik geçirmenize de fayda sağlar. Çünkü aşırı kilolu olmak yumurta hücresinin kalitesini ve dolayısıyla bebeğin gelişimini etkiler. Anneleri aşırı kilolu olan bebekler için olası sonuçlar, örneğin düşük doğum ağırlığı, belirli hastalıklar ve hatta anomaliler olabilir.

Hemen panik yapmayın: Elbette bir kaç kilodan bahsetmiyoruz, ciddi anlamda fazla kilolu veya zayıftan bahsediyoruz. Fazla kilolu veya zayıf olup olmadığınızı öğrenmek için Vücut Kitle Endeksinizi hesaplayabilirsiniz.

5. Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Benimseyin

Hamilelikte sigara ve alkol kesinlikle yasaktır. Ancak hamilelikten önce bile sigara içmekten ve özellikle alkol tüketmekten kaçınmanız önerilir. Çünkü sigara kadınlarda doğurganlığı azaltır.

Başka önemli bir husus ise, gereksiz ilaç kullanımına dikkat etmenizdir. Bazı ağrı kesiciler, prostaglandinler gibi belirli hormonları etkiler ve bunlar da rahmin kasılmasında büyük rol oynar. İdeal olarak, hamilelik planlıyorsanız, bu tür ilaçlardan tamamen kaçınmalısınız. Hamilelik öncesinde hangi ilaçlardan kaçınılması gerektiği konusunda hekiminize danışmanız en iyisidir.

Sperm

Erkeklere de Büyük İş Düşüyor

Baba adayı, bebeğin arzusunun olabildiğince çabuk gerçekleşmesini sağlamaya da yardımcı olabilir. Sperm kalitesini iyileştirmek için magnezyum yönünden zengin bir beslenmeye dikkat edilmelidir. Bu mineral, spermin üretimini ve hareketliliğini destekler. Ayrıca, sigara ve alkol sperm kalitesini etkilediği için, bu süreçte tüketilmemesi önerilmektedir. Bunlara ek olarak, çocuk yapmayı planladığınız zamanlarda saunaya ve sıcak banyolara gitmekten kaçınmalısınızdır. Zira ısı, sperm kalitesini de kötüleştirebilir.

İlginç video paylaşımlarımızı izlemek için lütfen Youtube Kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin!