Aşk acısından kurtulmak: Sanırım aşk acısından kurtulmanın ne kadar zor olduğunu ancak bunu yaşayanlar bilir. Aslında aşk acısı, gönül yarasına neden olan ruh ağrısıdır ve en kötüsüdür. Neredeyse hepimizin bir kez yakalandığı ve herkesin yine bu acıdan günün birinde kurtulacağı bizi pek teselli etmez. Akut şok durumunda özgüveniniz azalır, tüm suçu kendinizde ararsınız, eski sevgiliniz idealleştirirsiniz, çılgın özlem, öfke ve yalnızlık yayılır.

Zamanın tüm yaraları iyileştirmesini beklerken ve umut ederken, kırık kalplerin yine de bir acil durum planına ihtiyacı vardır. Bu yazımızda aşk acısından kurtulmanıza yardımcı olacak 10 ipucunu sizlerle paylaşmak istedik.

Aşk Acısı

1. Ağlayın, sızlayın, kendinize acıyın

Ayrılığın acısı henüz taze olduğu için, ne sofistike tavsiyeler ne de cesurca soğukkanlılıkla atlatma çabaları pek işe yaramaz. İlk birkaç günde ya da şok daha derinse ilk haftalarda keder ve acıyı dizginlemeden teslim olmak tamamen normaldir.
Duygularınızı dışa vurmaktan çekinmeyin: Çığlık atmak, hıçkırmak, on paket kağıt mendil tüketmek, duygusal müzik dinlemek ve ağlamaya devam etmek. Yatakta kendine acıma ve ağlama günlerine kesinlikle izin verilir! Bu aşamada acıyı, hayal kırıklığını ve öfkeyi kabul etmek önemlidir. Çok eski bir yaşam kuralı burada geçerlidir: Yalnızca yoğun bir şekilde yas tutmuş olanlar ayrılığın ve gönül yarasının üstesinden gelebilirler.

Aşk Acısı

2. Dertleşmek aşk acısına iyi gelir

Hiçbir durumda uzun süre acınızla tek başınıza başa çıkmaya çalışmamalısınız. Hissettikleriniz hakkında konuşun: Duygularınızdan, acınızdan, üzüntünüzden, hatta eski sevgilinize olan öfkenizden. En iyi arkadaşınızı arayın ve içinizden geçenleri haykırın.

Kendinize acımak ve çevrenizdekileri aynı konuyla defalarca rahatsız etmek için bu durumda ayrıcalığınız var: Çünkü kalbiniz kırıldı. Ve evet, aynı şey 3 kere başınıza gelse bile bu hissiyatınızın önüne geçemez.

Arkadaşlarınız, aşk acısıyla nasıl mücadele edeceğiniz konusunda pek çok iyi tavsiyeye sahip olacak. Neredeyse herkes aşk acısının üstesinden gelmenin ne kadar zor olduğunu bilir. Aslında olayları farklı bir perspektiften görmeye çalışmak ve arkadaşlarınızın gözyaşı vadisinden nasıl geçtiğini duymanız yardımcı olabilir.

Ama elbette sonuçta her şey sizin hissettiğine bağlı. Nasıl hissettiğinizi ve kalp ağrınızın nasıl olduğunu yalnızca siz söyleyebilirsiniz. Bu durumla nasıl başa çıkacağınız tamamen size bağlıdır. Bu yüzden her zaman kendi ritminizi takip edin!

3. Olumsuzlukları hatırlayın

Eski sevgilinizin, Tanrı’nın yeryüzünde yarattığı en sevimli ve en zeki yaratık olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Size ne kadar da yakışıyordu, onun gibi şık, akıllı biri bir daha gelmez. Durun bakalım! Bu kişi sizin kalbinizi kırdı! Size dipsiz bir kuyuya atılma hissini yaşatan es sevgiliniz değil mi? Onu gözünüzde büyütmeyi bırakmak yerine, şimdi içerisinde bulunduğunuz durumun onun eseri olduğunu unutmayın.
Dürüst olalım: Aslında onun sevmediğiniz yönleri vardı. İnatçıydı, soğuk biriydi, kendini çok severdi vs. Eski partnerinizi idealize etmemeye, gözünüzde büyütmemeye dikkat edin. Olumsuz yönlerinin farkında olun! İlişkinizde sizi rahatsız eden her şeyin bir listesini yapın. Göreceksiniz ki, bir kez yargılamada objektif olursanız, aşk acısı da gittikçe azalır.

Ayrılık

4. Geçmişi geçmişte bırakın

İlk başta zor olsa bile, size onu ve birlikte geçirdiğiniz zamanı hatırlatan her şeyden kurtulun. Fotoğraflar, mesajlar, size verdiği hediyeler ve buna benzer daha ne varsa derhal kurtulun. Sürekli eski fotoğraflara bakan ve ortak şarkılarını birlikte dinleyenler, aşk acılarını uzatmaktan başka bir şey yapmazlar. Kendinize eziyet etmekten kaçının.

Ağırlık Kaldırma

5. Spor yapın

Zihinsel döngüyü bir süreliğine durdurmak, öfke ve hayal kırıklığından kurtulmak için size iyi bir yöntem: Spor! Spor, ne olursa olsun, kafanızı temizlemek ve tekrar birkaç mutlu hormon üretmek için idealdir.

Hareket, depresif ruh hallerine ve dayanılmaz donuk sürekli acıya karşı yardımcı olur. Dans etmeye, yoga yapmaya, koşmaya, yüzmeye gidin. Gerçekten ter atmanız gerektiğini düşünüyorsanız, kickboks veya ağırlık da kaldırabilirsiniz. Önemli olan, yaşadığınız buhrandan sıyrılıp başka düşünceler edinmenizdir!

Dikkati dağıtmak karasevda için en iyi çaredir. Akut aşamada değil, ama zamanla bu ası kesinlikle kalp ağrınıza karşı oynamalısınız. Elinizdeki bu kozu ilk günlerde olmasa da aşk acısına karşı muhakkak oynamalısınız.

6. Kendinizi şımartın

Aşk acısında ilk şok evresi sona erdiğinde, bir sonraki önemli adım gelir. Bunun anlamı şudur: Sizin için iyi olan her şey artık öncelikler listesinin en üstünde yer almaktadır. Kendinize iyi davranın, her şeye biraz ara verin, içinizden tembellik yapmak geliyorsa tembellik yapın. Şu anda hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Ana odak noktanız, sizin kendinizi iyi hissetmeniz olmalıdır. Diğer her şey daha sonra gelebilir.

Masaj randevusu, yeni bir saç modeli, yeni bir kıyafet, seyahate çıkmak, hobilerinize odaklanmak, güzel bir restoranda yemek: Kendinizi şımartın! Beden ve ruh için okşamalar, aşk acısıyla başa çıkmanıza en çok yardımcı olacak şeydir. Kendinizi güzel ve çekici hissedin! Kalbinizi kıran zavallı, sizi kaçırdığı için artık kendi üzülsün.

7. Stalklamayı bırakın

Evet, ne yaptığını merak ediyorsunuz. Ama ayrılıktan sonra eski sevgilinizi gözetlemek doğru bir davranış mı? Bunu sadece etik olarak değil, her şeyden önce kendinize zarar vereceği için tavsiye edilmez. Herhangi bir temas girişimi eski yaraları açar ve aşk acınızı söndürmek yerine daha da alevlendirir.

Kısacası tüm numaralarını telefonunuzdan silin, tüm sosyal medya arkadaşlığınızı sonlandırın, mümkünse ortak arkadaşlarınızı bile bir süre sessize alın. Sizi ondan uzakta tutan her şey, kendinizi bu kişiden yavaş yavaş ayırmanıza ve yaşamın yeni bir evresi için kendinizi özgür bırakmanıza yardımcı olacaktır.

Hobiler

8. Yeni ritüeller

Bir ilişki sırasında normalde yapmayı bıraktığınız aktivite ve davranışlarınız vardır. Eski arkadaşlarla görüşmek, dansa gitmek, pazar günleri tüm gün boyunca yataktan çıkmadan film izlemek, hobi kurslarına gitme vb. Muhtemelen ya sevgiliniz istemediği için bunları yapmadınız, ya da sevgilinize vakit ayırmak zorunda kaldığınızdan dolayı. Sebep ne olursa olsun, bunların hepsini şimdi telafi etmelisiniz!

Artık mazeret yok. Yeni hobiler bulun, geçmişte hiç zaman ayırmadığınız yeni uğraşlar edinin: Pazar günü arkadaşlarınızla kahvaltı yapın, sonunda tüm kitapları okuyun ve uzun zamandır ertelediğiniz tüm filmleri izleyin! Kim bilir belki bir hobinizle uğraşırken kalbinizde yaşadığınız tüm acıyı unutmuş olacaksınız.

9. Çivi çiviyi söker

Aslında şu anda evden çıkıp kendinizi koşuşturmanın içine atmak istemezsiniz. Kendinize bir iyilik yapın: Her şeye rağmen kendinizi dışarı atın ve insanların arasına karışın! Emin olun başkaları tarafından hem beğenilmek hem de takdir görmek sizin gururunuzu okşadığı gibi özgüveninizi artıracaktır. Her sonun yeni bir başlangıç olduğunu da unutmayın.

Salda Gölü

10. Tebdili mekanda ferahlık vardır

Her birimizin canımız sıkılınca kaçmak istediğimiz yerler vardır. İlla Maldivler olmak zorunda değil.
Spontane Kapadokya, Salda Gölü, Amasra, Nemrut gezisine ne dersiniz? Tek birey olarak istediğinizi yapmakta özgürsünüz. Çantanıza birkaç parça giyecek koyup hemen yola çıkabilirsiniz.

Elbette aşk acınızla farklı bir yerde yalnız kalmamak adına, en yakın arkadaşınızı da yanınıza alabilirsiniz. Sadece burada önemli olan, tek başınıza seyahat mi sizi mutlu edecek yoksa en yakın arkadaşınızla kafa dağıtmak mı? Ancak günlük yaşamdan ve bilindik ortamdan kaçmak genellikle son derece faydalıdır ve olayları daha uzaktan görmeye yardımcı olur. Birkaç günlük mesafenin ve yeni izlenimlerin sizin için ne kadar iyi olduğuna şaşıracaksınız.

Kendinize biraz zaman verin

Tüm bu harika tavsiyeleri okuduktan sonra, kesinlikle şöyle düşüneceksiniz: Bunların hepsi güzel tavsiyelerdir, ancak karasevdama karşı asla yardımcı olmayacaklar. Yanılıyorsunuz!. Faydalı olacaklar. Sadece kendinize biraz zaman vermelisiniz.

Elbette bir hafta içinde geçmiş ilişkinizin üstünü henüz tamamıyla çizemeyeceksiniz. Ancak zamana bırakırsanız, işlerin yavaş yavaş düzene girdiğini göreceksiniz. Artık kalbinizi kırmayacağını umduğunuz ve hayatınızın en iyisi olma şansına sahip olan bir sonraki ilişki için kendinizi hazırlayın.

İlginç video paylaşımlarımızı izlemek için lütfen Youtube Kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin!