Sivilce sadece ergenlik döneminde başınıza gelebilecek bir cilt rahatsızlığı değildir. Bazı insanlar hayatları boyunca sivilceyle mücadele etmek zorunda kalır. Yapılan araştırmalara göre 25 yaş üstü kadınların yüzde 55’inde sivilce olduğu saptanmıştır. Bu kadınların % 67’si de çenede meydana gelen aknelerden fazlasıyla şikayetçidirler. Dermatologlara göre, cildin bu bölgesi özellikle yağ barındırdığı için sivilce oluşumuna fazlasıyla meyillidir. Çenedeki sivilcelere karşı nasıl bir önlem alabiliriz? Bu sivilcelerden nasıl kurtuluruz? Dermatogların çenedeki sivilce oluşumlarına karşı şiddetle yapılması gereken 4 önerisini sizler için derledik.

Doğum Kontrol Hapı

Çenenizde oluşan sivilcelerle nasıl başarılı bir şekilde mücadele edeceğinize dair 4 güzellik önerisi

1. Doğum kontrol hapını bilinçli kullanın
Çene üzerinde oluşan akne hormonlar tarafından tetiklenebilir. Çoğunlukla yanlış doğum kontrol hapı bunun başlıca nedenidir. Örneğin, yüksek düzeyde progesteron içeren ürünler, genellikle iltihaplı kırmızı beneklerin meydana gelmesinde büyük rol oynar. Böyle bir durumla karşılarsanız daha düşük düzeyde progestron içeren bir ilaç kullanmanız gerekebilir. Elbette hapı değiştirmeden önce, bu durumu hekiminizle konuşmalısınız.

Diş Macunu
2. Diş macununuzu değiştirin
Dişlerinizi fırçalarken çene çok fazla diş macununa maruz kalır ve bu da cilt tahrişine yol açabilir. Aslında sizin sivilce zannettiğiniz, cildin diş macununda bulunan florüre karşı oluşturduğu perioral dermatittir. Tabii ki, sağlık bir yaşam ve beyaz dişler için dişlerinizi fırçalamaktan vazgeçmemelisiniz, ancak florür içermeyen diş macununa geçmek cilt problemlerinizde size yardımcı olabilir.

Doğru Beslenme

3. Doğru beslenmeye özen gösterin

Çenedeki sivilceler yanlış beslenmeden de kaynaklanabilir. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler buna neden olabilir. Çikolata, beyaz unlu mamulleri ve şekerli müsli özellikle zararlıdır.

Dermatologlara göre, zararlı karbonhidratların sindirimi ile başa çıkmak için vücut insülin benzeri hormonlar üretir. Bunlar daha sonra sivilceyi tetikleyebilir. Diğer bir neden ise süttür. Erkek cinsel özelliklerinin gelişmesinden sorumlu androjenik hormonlar içerdiği için, süt tüketimi de buna sebep olabilir. Yulaf veya badem sütü gibi alternatifleri deneyebilirsiniz. Fakat bir gecede etki etmesini beklememelisiniz. Zira vücudun diyetteki bir değişikliğe görsel sonuçlar vermesi için yaklaşık altı ila sekiz hafta sürmesi gerekir.

Akıllı Telefon Kullanımı

4. Telefonunuzun ekranını dezenfekte edin

Kirli akıllı telefonlar, yıkanmamış eller, hatta selamlaşırken sakkalı arkadaşlarınızın sakallarının yüzünüze değmesi çenedeki bakterilerin kötü sivilcelere dönüşmesine neden olabilir. Bu yüzden ellerinizi yüzünüzden uzak tutun, akıllı telefonunuzun ekranını düzenli olarak dezenfekte edin ve sakallı arkadaşınızın sakalları yüzünüze temas ettiyse, yüzünüzü temizleyin. Fakat bunu abartmayın, aksi takdirde sivilcelerden kurtulayım derken cildiniz kurur ve pul pul olur.

Youtube kanalımıza BURADAN abone olmayı lütfen ihmal etmeyiniz. Teşekkürler!