Hepimiz daha mutlu, daha sağlıklı olmak ve sadece daha iyi hissetmek istiyoruz. Bu makale sizlere, uzun vadede gerçekten nasıl daha mutlu ve sağlıklı olabileceğinizi gösteren bir rehber olacaktır.

Yapmanız Gerekenler:

  • Minnettar olun
  • Sizi mutsuz eden şeyleri hayatınızdan çıkarın
  • Hayır demesini de bilin.
  • Bedeninize daha fazla önem gösterin ve sağlığınız için bir şeyler yapın.
  • Sizin için iyi olan ve gelişiminize yardımcı olan insanlarla iletişim halinde olun
  • Kendinize zaman ayırın
  • Hedeflerinizin ve hayallerinizin peşinden gidin ve onlardan asla vazgeçmeyin.
  • Başkalarının fikirlerine çok odaklanmayın
  • Asla yılmayın
  • Olumsuz düşünceleri bir kenara bırakın ve pozitif olun

Mutlu

1 – Minnettar olun

Günlük hayatın stresi içerisinde çoğu zaman kendimize dikkat etmiyoruz. Yaşamımıza gerçekten ne kadar minnettar olabileceğimize göz kulak olsaydık, bu sürekli memnuniyetsizlik hala var olur muydu? Ailemiz, arkadaşlarımız, hobilerimiz ve hatta işimiz, bilinçaltımızda bizleri çok daha mutlu eden şeylerden herhangi biri olabilir. Bu yüzden sahip olmadığımız ve eksik olduğumuz şeyleri düşünmek yerine, hayatımızı zenginleştiren şeyler için şükretmeliyiz. Bunları hafife almamalıyız.

2 – Sizi mutsuz eden her şeyi hayatınızdan çıkarın

Hayatınızda yaşam sevincinizi düşüren bazı insanlar veya olaylar olmasına rağmen neden hala onlardan kurtulamadığınızı merak ediyor musunuz? Yoksa bu duruma alıştınız mı? Eğer öyleyse, artık bu gereksiz fazlalıklardan kurtulmanın tam da zamanı gelmiş demektir. Bazen hayatımızdaki her şeye tutunmak zorunda olmadığımızı anlamak için daha uzun süreye ihtiyaç duyarız. Belki asla onsuz yapamayacağınızı, belirli bir bağımlılığınız olduğunu düşünüyorsunuz. O zaman ilk adımı atmanız gerekiyor. Çünkü hayatınızda neyin yer alacağına sizden başkası karar vermez. Zamanınıza mal olan ve kendinizi çok fazla sıkıntıya sokan şeylerden kurtarın ve sizi gerçekten öne çıkaran şeylere tutunun.

Hayır

3 – “Hayır” demeyi öğrenin

“Evet, geliyorum”, “Evet hemen yapacağım”, “Evet, müsaitim”. Her zaman evet dediğimiz bu şeyler. İnsanlara yardım etmek, onlar için her şeyi doğru yapmak istiyoruz. Sadece yardım edeceğim derken, stres yapmayın. Ama dürüst olalım, bir noktada bu durum sizi yormaya başlıyor. Şimdi size çok basit bir cümle söyleyeceğim. Sadece hayır deyin. Elbette başkalarına yardım etmek ve aynı zamanda başkaları için bir şeyler yapmak önemlidir. Ancak zaman zaman hayır demek bir suç değildir ve çoğu zaman sizin için büyük bir rahatlamadır. Sadece bir deneyin. Eminim kendinizi özgür hissedeceksiniz.

4 – Vücudunuza iyi bakın ve sağlığınıza önem verin

Dürüst olmak gerekirse vücudumuza çok azımız dikkat ediyor. Sigara içiyoruz, aşırı alkol alıyoruz, sağlıksız besleniyoruz ve sürekli alınan spora başlama kararları uzun sürmüyor. Vücudumuza iyi davranmamız ve ona iyi bakmamız son derece önemlidir. Sonuçta, zaman akıp gidiyor. Akşamları çikolata tüketmemek, hazır gıdalardan uzak durmak ve işten sonra spor yapmak çok büyük bir fark yaratabilir. Tabii ki söylemesi yapmaktan daha kolay, ancak buna gerçekten bağlı kalırsak, eski alışkanlıklarımız hızla geçmişte kalacak ve daha sağlıklı ve bilinçli bir yaşam tarzı bizim için tamamen normal hale gelecektir. Böylece hayatımızdaki değişiminin de kısa zamanda farkına varmış olacağız.

5 – Sizin için önemli olan kişilerle iletişiminizi sürdürün

Harika sohbetler edebileceğiniz, size destek olan, zor bir süreçten geçerken yanınızda olabilecek kişiler var mı? Anne, baba, sevgili kim olduğu fark etmiyor. Sadece böyle insanların altın değerinde olduğunu bilin. Biriyle konuşmak ya da aynı şeye gülmek bizi inanılmaz mutlu eder ve iyi hissettirir. O yüzden bu insanlarla daha fazla zaman geçirin ve onlara o güzel duyguyu geri verin.

6 – Kendinize muhakkak zaman ayırın

Dürüst olun, en son ne zaman kendiniz için bir şey yaptınız? Sıcak bir banyo, bir fincan kahve, hatta belki bir SPA ya da alışverişe çıkmak. Zaman ayırma, herkes için farklı bir şey ifade eder. Kimi kitap okumayı sever, kimileri bir hobi peşinde koşar, bir diğeri bir bardak çay ile kendini şımartır ve bir an için günlük hayatı unutur. Günlük hayatta kısa süreliğine de olsa ara vermeniz size nasıl görünürse görünsün, bunu muhakkak yapın. Kendinize zaman ayırmanız ve kendiniz için iyi bir şeyler yapmanız önemlidir.

Hedef

7 – Hedeflerinize ve hayallerinize inanın ve onlardan asla vazgeçmeyin

Hepimizin hedefleri ve hayalleri olduğunu söyleyebilirim. Ne yazık ki, şüphe duymaya başladığımız an bunlardan çok çabuk vazgeçiyoruz. Ama neden? Hayallerimizin ve hedeflerimizin peşinden gitmemiz gerekmez mi? Bir hedefe ulaşmak veya bir hayali gerçekleştirmek bizi mutlu eder ve otomatik olarak daha olumlu bir duruşa sahip oluruz. Bu yüzden kimsenin size hedeflerinizin ve hayallerinizin ulaşılmaz olduğunu söylemesine izin vermeyin. Hayallerinize, hedeflerinize inandığınız ve şüphelerinizi bir kenara bıraktığınız sürece, aslında başarı imkansız değildir.

8 – Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü çok fazla önemsemeyin

Biz insanlar genellikle kendimizin çok fazla etkilenmesine izin veririz. Başkalarının görüşleri, kendi düşüncelerimizden daha önemlidir. Ama çok çeşit insan olduğunu ve buna bağlı olarak da çok farklı görüşlerin doğabileceğini düşündünüz mü? Tavsiye almanın veya bir görüş sormanın yanlış olduğunu söylemek istemiyorum. Genellikle sonrasında bakışımız daha netleşir ve olaylara farklı bakarız. Sonunda, en önemli şey kendimizi dinlememizdir. Bazen kimsenin anlayamayacağı şeyler yaparız. Bundan memnun olduğunuz sürece, kararınızın arkasında durun ve başkalarının düşündüğüne kulak asmayın. Bu tamamen sizin hayatınız!

9 – Zorluklara karşı göğüs gerin

Hayatımızda işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Haliyle üzücü ve yıkıcı olaylar yaşadığımız zamanlar oluyor. Önemli olan bunun sizleri durdurmasına izin vermemenizdir. Hayatımızda her zaman ne yapacağımızı bilmediğimiz, ilerleme kaydetmediğimizi ve yerinde olduğumuzu hissettiğimiz aşamalar olacaktır. Sadece ileriye bakın! Tekrar kalkın ve devam edin. Bir sonraki başarı, olumlu düşündüğünüz ve pes etmediğiniz sürece gelecektir.

Mutlu

10 – Olumlu düşünün

Neyi ve nasıl düşündüğümüze biz karar veririz. Olumsuz düşünceler hızla içeri girer. Düşüncelerimize biraz daha zaman ayırırsak, kendimize bu düşünme biçiminin doğru olup olmadığını sorabiliriz. Her zaman olumsuzu görmek yerine başka yollar aramalıyız. Olaylara farklı açıdan bakmak, olumlu düşünceleri hızla ortaya çıkaracaktır. O halde artık sürekli olumsuz düşüncelerle kendimize eziyet etmeyelim. Farklı bir perspektiften bakalım ve olumlu özellikleri ön plana çıkarmaya çalışalım. Gerçekte olan şey, düşüncelerimizi farklı şekilde belirlememiz gerektiğidir.

İlginç video paylaşımlarımızı izlemek için lütfen Youtube Kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin!