Adet gören kadınlar, adet kabı kullandıkları zaman kanamalarının normalden daha kısa olduğunu defalarca dile getirmekteler. Ama neden kimse bu konuyu araştırmıyor?

Adet kapları, daha çevre dostu ve daha ucuz, ancak kullanımı da bir o kadar zor: Adet kabının işte böyle bir imajı var. 1937’den beri piyasalarda var olmakta olan adet kapları, ilk birkaç on yıl boyunca kendinden çok söz ettiremedi. Ta ki birkaç yıl öncesine kadar. Ataerkillik dönemindeki olağan adet tepkilerine (“Ayyy, kan!” Vb.) ek olarak, şimdi kendisine çok sayıda hayran buldu. Bunun yanı sıra da istenmeyen bir yan etkiye sahip: Adet kabı kullanan hanımların kanama süreleri daha kısa oluyor.

1400 kadınla yapılan bir ankette, ankete katılanların yarısından fazlası (%53) adet kaplarını kullandıktan sonra daha kısa ve daha kolay adet dönemi geçirdiklerini söylediler.

Adet Kabı

Adet Kapları Regl Dönemini Neden Kısaltıyor?

Kadın doğum uzmanları bu fenomenin farkında olmasına rağmen, şu ana kadar tek bir bilimsel çalışma yapılmamıştır.

Bu konudaki bazı uzmanların ortak görüşleri şu şekildedir: Adet kabını rahim bölgesine yerleştirdikten sonra çıkaracağınız zaman bir emiş hareketi olacaktır. Bu nedenle, bazı kadınlar onu çıkarmakta sorun yaşarlar. Bu emiş sonrasında serbest bırakılması gereken bir negatif basınç ortaya çıkar ve böylelikle rahmin çevresindeki, atılmış kan ek olarak emilmiş olabilir. . Ne ​​kadar çok kan çıkarsa, regl dönemi de o kadar kısa olabilir. Aynı etki, adet dönemindeki cinsel birliktelikte de yaşanır.

Adet döneminin normalden daha kısa sürmesi çok şüphe uyandıran bir durum sergilemediği için, genellikle kadınlar tarafından basit bir olay olarak algılanmaktadır. Kimse bu durumun arkasındaki fiziksel nedenden şüphelenmez. Kısa süren adet kanamasının ardındaki fiziksel nedenlerden herkes şüphelenmez ve bu basitçe bir olay olarak algılanır.

Adet Dönemi Hakkındaki Yetersiz Çalışmalar

Bu fenomenin bilimsel bir araştırma olmadan tam olarak açıklanması mümkün değil. Yeterince araştırma yapılmamasının muhtemelen nedeni de, kadınlarla alakalı bir tabu olduğu için. Ataerkillik aynı zamanda klinik araştırmalarında da kurallar koyar ve bu tıbbi bilgi ve tedavi seçeneklerini etkiler. Örneğin, ereksiyon problemleri yeterince araştırılmış ve ilaçla tedavi edilebildiği saptanmışsa da, doğum kontrol hapının yan etkilerinin listesi uzunca halen daha beklenmektedir. Adet dönemi sadece kısıtlı bir şekilde araştırılmış bir tabu konusudur ve adet hijyen ürünleri ve olası yan etkileri araştırmacıların hiçbir şekilde ana teması olmamıştır.

İlginç video paylaşımlarımızı izlemek için lütfen Youtube Kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin!