Home Tarih Adolf Hitler’in Annesi Klara Pölzl

Adolf Hitler’in Annesi Klara Pölzl

0
85
Klara Pölzl

Adolf Hitler’in Annesi Kimdir?

Klara Pölzl

Klara Pölzl, 12 Ağustos 1860’ta Avusturya İmparatorluğu’ndaki Weitra köyünde doğdu. Klara henüz bilmiyordu; fakat kaderinde tarihin en acımasız diktatörlerinden birinin annesi olacaktı. Klara’nın babası Johann Baptist Pölzl ve annesi Johanna Hiedler idi. Klara gençken ikinci kuzeni Alois Hitler için hizmetçi olarak çalışmıştı. Yaşının küçük olması ve Alois’ten 23 yaş daha küçük olması nedeniyle Klara, ona kuzen olarak değil amca diye hitap ederdi.

Dört duvar içindeki yaşam, Alois Hitler’in sevgilisi Franziska Matzelberger’in kıskançlığı ile 1880’de Klara’nın evden uzaklaştırılmasına sebep oldu. Franziska, Alois’in ilk karısı olan Anna Glassl’dan boşanmasına neden olan kişiydi ve Alois Jr’ın doğumundan bir yıl sonra 1882’de evlendiler. Çok kısa bir süre sonra, 1883’ün sonlarında, beklenmedik oldu ve 23 yaşındaki Franziska hastalandı ve Klara, Hitler’in hizmetine geri çağrıldı. Kısa sürede hamile kaldı.

Alois Hitler

1884’te Franziska’nın ölümünden sonra Alois, ikinci kuzeni olan Klara ile evlenmeye karar verdi. Klara altı kez hamile kaldı, ancak bir anne olarak hayatı yasla doluydu. İlk doğan Gutav 2 yaşındayken, ardından bir yaşında ölen Ida ve Ida’nın ardından üç gün sonra ölen Otto oldu. Difteri kasılmasından sonra çok kısa bir süre içinde tüm çocuklar hayatlarını kaybettiler. Otto’nun ölümünden bir yıl sonra, 20 Nisan 1889’da küçük Adolf doğdu!

Adolf Hitler

Ondan sonra kızamıkçıktan ölen ölen Edmund ve 1896’da Aldolf’un tek öz kız kardeşi olan olan Paula doğdu. Ergenlik döneminde Adolf, bazı kaynaklara göre kendisini döven babasından sık sık baskı ve aşağılamalara maruz kaldı. Alois Hitler’in oğluna olan tutkusu, gümrük memuru olarak kamu görevini sürdürmesini amaçlıyordu. Adolf’un kariyerine devam etmesini ve ardından onu uygun okullara göndermesini isterdi. Ancak, geleceğin diktatörü çalışmayı bıraktı ve derslerinde başarısız oldu.

3 Ocak 1903 sabahı Alois Hitler beklenmedik bir şekilde öldü ve ailesini dayanılmaz bir yükten kurtardı. Kısa bir süre sonra, Klara, Paula ve Adolf, babalarının annelerine bıraktığı gelir sayesinde Avusturya’nın Linz şehrinde yaşamaya başladı. Babasının ölümüne rağmen, Adolf Hitler okulda daha da kötüleşti ve 1905’te annesi okulu bırakmasına izin verdi.

Adolf Hitler Viyana

Zamanını kitap okuyarak, resim çizerek ve güzel sanatlar okuyarak geçirdi. Oğlunun sanatsal eğilimlerinin bir sonucu olarak Klara, Adolf’u sanatçı olma arzusuyla Viyana’ya taşınma kararında destekledi.

1907 yılında Klara, göğüs kanserini yenmek için zor bir ameliyat geçirmişti. Zamanında, kabul edilmediği Güzel Sanatlar Akademisi’ne Adolf’un kabul edilmesini desteklemek için Viyana’ya gitti. İflastan sonra, ölmekte olan annesine bakmak için Linz’deki evine döndü.

Klara hastalığa karşı savaştı, ancak 20. yüzyılın başında kanser halen daha tedavi edilemez bir hastalıktı. Deneysel kemoterapi yöntemi boğazını felç etti ve hayal edilemez acı çekmesine ve yutma kabiliyetini kaybetmesine neden oldu. Tıbbi tedavi işe yaramadı ve Klara Pölzl Hitler 21 Aralık 1907 tarihinde öldü. Linz yakınlarındaki Leonding’de kocasının yanına gömüldü. Annesini çok seven Adolf Hitler, onun ölümüyle birlikte büyük yıkım yaşadı.

İlginç video paylaşımlarımızı izlemek için lütfen Youtube Kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin!

NO COMMENTS